۴- هدیه تبلیغاتی یا ابزار تبلیغاتی؟ مساله این است.

ماه های پایانی سال برای صاحبان کسب و کارها، در کنار تنش های ناشی از حجم قابل توجه کارهای فوری اما غیر ضروری (!)، همیشه با این مساله همراه است که امسال برای هدایای تبلیغاتی چه تصمیمی باید گرفت. تورم و افزایش قیمت ها از یک طرف و عدم کسب رضایت از نتیجه هزینه هایی که برای هدایا تبلیغاتی در سالهای قبل انجام شده، سختی تصمیم در این رابطه را بیشتر می کند.

به نظرم رسید نکاتی که به تجربه به آنها رسیدم را با شما در میان بگذارم. شاید در این هفته های پایانی سال، بتواند به تصمیم گیری موثرتر شما عزیزان کمک کند و باری هر چند کوچک از دوش ذهنتان بردارد.

پیش نوشت ۱: مطالبی که در ادامه خواهد آمد همگی نظرات شخصی بنده است. هر چند سعی کردم پیشنهاداتم، شامل گستره ی وسیعی از کسب و کارهای B2C و B2B باشد، اما یقینا ممکن است در مواردی متناسب کسب و کار شما، نیاز به تغییر یا اصلاح داشته باشد. خوشحال می شوم که نظرات شما را نیز بشنوم.

پیش نوشت۲: اگر در جایی به سایتی اشاره کردم صرفا جهت اطلاع و آشنایی بیشتر دوستان با موضوع است. می توانید با جستجوی بیشتر، تامین کنندگان مناسبتری پیدا کنید.

هدایای تبلیغاتی

حقیقت این است که من تفاوت بزرگی میان «ابزار تبلیغاتی» و «هدیه تبلیغاتی» قائل هستم. اساسا از منظر من، هدیه چیزی است که گیرنده، خود را ملزم به تشکر از فرستنده (دهنده) ی هدیه می کند. به علاوه، هدیه همیشه با حس و حال خوب همراه است. بخشی از این حال خوب، یک حس نوستالژیک از دوران کودکی ماست که امروز، در ذهن و وجودمان باقیمانده است.

حالا از خودمان بپرسیم چند نفر بابت گرفتن خودکار و تقویم و یا سایبان ماشین و کلاه آرمدار،خود را ملزم میدانند که از ما تشکر کنند؟ اصلا چند نفر با دریافت آن، حس و حال خوب برایشان ایجاد می شود و این هدیه ها را نشانه ی لطف و سخاوتمندی ما در نظر می گیرد؟ چه مقدار فروش ما پس از انجام چنین هزینه های گزافی (خصوصا با قیمت این روزها) افزایش داشته؟ مگر نه اینکه این هزینه ها در دنیای کسب و کار باید با برگشت مادی و ایجاد درآمد بیشتر، همراه باشد؟ خلاصه اینکه آیا ارزش این همه هزینه و زحمت را دارد؟

به اعتقاد من، این سررسیدها و نوشت افزارها و ده ها چیز مثل اینها، نه تنها هدیه تبلیغاتی نیستند بلکه ابزارهای خیلی معمولی و پیش پا افتاده ی تبلیغاتی هستند که از قضا، کارایی و اثربخشی خود را از دست داده اند. اگر نظر من را بخواهید، معتقدم با چند راهکار خلاقانه و ساده و البته با هزینه ی مناسب، می توانیم اثر بخشی هدایای تبلیغاتی را افزایش بدهیم.

۱هدیه ندهید!

برعکس این حرف که می گوینده هر قانون بدی از بی قانونی بهتر است، من معتقدم هدیه ندادن بسیار بهتر از هدیه ی بی کیفیتی است که برای آن هدف و برنامه خاصی تهیه نشده و اثربخشی ندارد. لذا به عنوان صاحبان کسب و کار، اگر فکر می کنید که هدیه شب عید فقط برای یادآوری نام برند شما نزد مشتریست، این کار را به روش دیگری انجام دهید. تنها نیاز به یک تصمیم قاطع دارید: هدیه ندهید. به همین راحتی.

۲هدیه را حتما کادو کنید

بازکردن هدیه ای که کادو شده و روبان زده شده، ضمن تحریک و تهییج حس کنکاوی افراد، حس خوبی در فرد ایجاد می کند. حس اینکه برای من (مشتری) ارزش و وقت قائل شدند.

برای کاغذ کادو از کاغذ های کاهی ارزان قیمت (ساده یا روغنی) و یا پارچه های کنفی ارزان قیمت استفاده کنید. می توانید از روبان های رنگی با لوگو و نام شرکت خودتان استفاده کنید.

۳مشتریان را طبقه بندی کنید

همانطور که در کلاس بازاریابی جناب نظری با مقوله STP آشنا شدیم، به نظر من از همین قاعده برای هدیه دادن استفاده کنید. مشتریان را دسته بندی کنید و برای هر دسته یک هدیه در نظر بگرید. برای مشتریان ویژه و خاص، حتما حضوری آنها را ملاقات کنید و هدیه را به دستشان برسانید. می توانید برای ملاقات، هفته های آغازین سال بعد را در نظر بگیرید. این مورد در کسب و کارهای B2B بسیار مصطلح است و اثر بخشی ویژه ای دارد.

۴نامه ی سفارشی برای مشتری

در بسته بندی هدیه تبلیغاتی، حتما نامه ای تهیه کنید که در آن ضمن تبریک سال جدید، به اهمیت ارتباط با مشتری و وعده خدمات و محصولات متنوع در سال بعد، اشاره کنید.

نامه حتما به نام مشتری باشد. از عنواین مشترک مانند مشتری گرامی و امثال اینها استفاده نکنید.

نام مشتری را حتما تایپ کنید.

نامه را حتما خودتان امضا کنید و از مهرامضا که نشاندهنده ی سری کاری است، استفاده نکنید.

برای مشتریان ویژه، متن سفارشی و خاصی تنظیم کنید.

می توانید در متن نامه، سپری شدن سال گذشته را به قرارداد مشترک و خاطره خوبی که با مشتری دارید گره بزنید.

بهتر است خیلی کوتاه یک خصوصیت خوب و بارز مشتری یا درس آموخته ای که شما از ارتباط با مشتری یادگرفته اید را ذکر کنید.

خلاصه قرار است مشتری بفهمد که او برای شما مهم است و شما برایش وقت گذاشتید.

۵هنوز کتاب، بهترین هدیه

کتاب، هنوز مهربان ترین یار است و چه خوب است همه ی ما، در ترویج این فرهنگ تلاش کنیم. خوشبختانه هر ساله کتابهای متنوع و مفیدی در قیمت های گوناگون چاپ می شود و می تواند متناسب هر بودجه ای تهیه و به مشتری ارایه گردد.

صفحه ی اول کتاب را با عبارت کوتاهی حاوی نام مشتری و امضای خودتان درج کنید.

مثلا تقدیم به جناب فلانی، همراه خوب خانواده ی (اسم شرکت).

حتی پیشنهاد می کنم یک برگ نصف آ۴، یک توضیح کوتاه بدهید که چرا بجای سالنامه و هدر رفت حجم انبوهی از کاغذ و درخت، شما تصمیم گرفتید کتاب هدیه بدهید.

موضوع کتاب هر چیزی می تواند باشد. رمان و داستان، کسب و کار، روانشناسی و موفقیت فردی و .… پیشنهاد من گزینه ی آخر است چرا که می تواند مخاطب بیشتر داشته باشد.

اگر حوصله داشتید برای مشتریان با سنین پایین تر یا بچه های مشتریان، مسابقه ی کتابخوابی یا نقاشی ترتیب بدهید و جایزه هم بگذارید. برندگان مسابقه را در وب سایتتان معرفی کنید. جایزه هم حتما بدهید. خاطره خوبی از نام و برندتان در ذهن بچه ها در سالهای آینده،ایجاد خواهید کرد.

۶شکلات های سفارشی

پیشنهاد می کنم علاوه بر کتاب، برای مشتریان خیلی ویژه و خاص،شکلات سفارشی را یکبار امتحان کنید. به سایت شوکوبرند سری بزنید و ایده های آنها را ببینید.

chocobrand.ir

۷روبیک عکس، ایده خوبی برای B2Bها

شرکت های پیمانکاری و فنی مهندسی می توانند با چند تصویر و اطلاعات تماسشان و یا حتی اطلاعات کابردی فنی یا خدمات خود، سفارش روبیک عکس را بدهند. ایده ی خیلی جالبی که من سالها قبل در شرکت های خارجی دیدم و بسته به محتوایی که چاپ می کنید می تواند خیلی مفید و ارزشمند است.

http://xchap.com/چاپروبیک-pd-530.html

۸پازل

ساخت پازل های سفارشی، ایده خوبی برای کسب و کارهای B2B است. یک تصویر با لوگوی شرکت مشتری طراحی کنید نه لوگوی خودتان.

لوگوی مشتری را بزرگ در نظر بگیرید بطوریکه پس از ساختن پازل، نام خودش را در تصویر ببیند.

گوشه ی پازل نیز می توانید از نام خودتان استفاده کنید.

هدف این است که پازل درست شده قابل نصب در اتاق جلسه یا اتاق مدیر ارشد مشتری باشد.

پس لازم است لوگو و نام مشتری دید شود.

این پازل ها بعدا توسط کارکنان مشتری ساخته می شوند و لحظات خوبی را برای آنها به همراه دارد.

قیمت سفارش تکی پازل ها ۱۰۰۰ تکه حدود از ۲۲۰ هزار تومان است و می تواند ایده خوبی برای مشتریان ویژه شما باشد.

این پازل ها توسط کارکنان مشتری بصورت گروهی ساخته می شود و لحظات خوبی را برای آنها رقم خواهد زد.

سایت زیر را ببینید:

https://asadshop.ir/product/چاپرویپازل/

۹فلش مموری های سفارشی

اندر مزایای فلش مموری نیاز به هیچ توضیح نیست. ساخت یک فلش مموری مخصوص خودتان، ایده خوبی است اما دو نکته فراموش نشود:

اول اینکه امروزه داشتن مموری با ظرفیت کمتر از ۴ گیگابایت چندان کاربردی به حساب نمی آید.

دوم اینکه بجای سفارش صرفا نام شرکت یا لوگو خودتان، مدل یک محصول یا تجهیز را سفارش بدهید. در آن صورت به مراتب جذابتر خواهد بود. مثلا اگر کار شما دستگاه های نظافت است (قابل توجه آقای حسینخانی)، بهتر است فلش مموری مدل یکی از همین دستگاه ها را بسازید.

سایت زیر را ببینید:

http://www.ka2.co/CustomFlash

۱۰گلدان های کوچک مینیاتوری و رومیزی

در بازار گل، انواع گلدان های کوچک و رومیزی می توانید پیدا کنید. از گیاه کاکتوس گرفته تا بقیه. ایده ی گیاه هم ایده خوبیست. ضمن آنکه انتظار می رسد افراد با موجودات زنده رفتار مناسبتری داشته باشند، حس مراقبت و نگهداری از یک گیاه، ناخواسته نام و برند شما را در ذهن مشتری تثبیت می کند. پیشنهاد می کنم کارتی حاوی نام گیاه (نام علمی و نام تجاری) به همراه شرایط مراقبت و نگهداری از آن و خواص گیاه همراه گلدان به مشتری بدهید. ایده کاکتوس و جان سختی این گیاه می تواند تمثیل خوبی از وضعیت اقتصادی این روزها باشد!

http://sell.montakhab.co/انواعگیاهان/گیاهانسایزکوچک-(رومیزی)

حرف آخر اینکه دوباره تاکید می کنم فارغ از اینکه بودجه شما چقدر است و چه چیزی انتخاب می کنید، هدیه را حتما حتما کادو کنید و روبان بزنید. فراموش نکنیم که به مشتری هدیه می دهیم.

ممنون که وقت گذاشتید. لطفا شما هم ایده ها و تجربیات خودتان را به اشتراک بگذارید.

18,261 Comments

 1. Hello,

  BestLocalData.com has a special package you get any group of databases for $49 or $249 for all 16 databases and unlimited emails for a year(Domain, IP, Dashboard included).

  You can purchase it on BestLocalData.com and see samples if you are interested.

 2. Your All In One Solution For Creating All The Content You’ll Ever Need.

  Proprietary AI Turns YouTube Videos Into Traffic Getting Articles At The Press Of A Button!

  We’ve Been Getting Free Autopilot Traffic From Google Without SEO Experience For Over 2 Years By Converting Others YouTube Videos Into Articles…

  https://warriorplus.com/o2/a/gmvfs/0

 3. Hey,

  It was nice speaking to you the other day, this is the service I was telling you about that helped us boost our ROI almost 2000%

  Its a company called Lifemail.studio sorry it took so long to get back to you. They allow you to send any email doesn’t matter what.

  We dealt with a guy named Michael, he was friendly and got us setup really quickly.

  Regards,
  Galen

 4. Hello,

  Send unlimited emails to unlimited lists with one click and no monthly fees!

  $99 once off!

  LifeMailNow.com

 5. Do you need clients?

  We compiled some of the world’s top databases for you at ridiculous low prices. $49 for any of our databases or $99 for all 16 databases!

  Visit BestLocalData.com

  Regards,
  Rufus

 6. Hello from SendBulkMails.com,

  We have a special limited offer for you to send unlimited emails.

  We allow non-permission based emails and you won’t ever get blocked.

  We also buy your domain for you and give you a clean IP and setup your DNS records.

  Check us out on SendBulkMails.com

 7. Hello from BestLocalData.com

  Due to the pandemic BestLocalData.com is shutting down on the 14th of May.

  We have more than a 100 million records of Key Executives all over the world.

  We hope that this Data will serve other companies to succeed in their marketing efforts.

  We have reduced all the prices to next to nothing on our website BestLocalData.com

  We wish you the best in your future endeavours.

 8. Hello from SendBulkMails.com,

  We have a special limited offer for you to send unlimited emails.

  We allow non-permission based emails and you won’t ever get blocked.

  We also buy your domain for you and give you a clean IP and setup your DNS records.

  Check us out on SendBulkMails.com

 9. Are you looking for the best way to market your business?

  FbCourses.net has the answer..

  Not sure where to start, or what to do?

  Why not learn from the best. All of the best.

  We are offering at never before seen prices all of the top courses for one insanely low price.

  If you have been thinking of how to generate more leads, website traffic or sales today is the day.

  All courses are available in full with immediate download on FbCourses.net

  Not sure which one you like, for the next 24 hours we are offering the entire suite of courses for the lowest amount you could possible imagine.

  Check us out : FbCourses.net

  You could be driving new income or starting the new side hustle today!

 10. Hello,

  It is with sad regret to inform you that BestLocalData.com is shutting down.

  We have made all our databases for sale for a once-off price.

  Visit our website to get the best bargain of your life. BestLocalData.com

  Regards,
  Jefferey

 11. Hello,

  It is with sad regret to inform you that BestLocalData.com is shutting down.

  We have made all our databases for sale for a once-off price.

  Visit our website to get the best bargain of your life. BestLocalData.com

  Regards,
  Niamh

 12. Ценю игры на слотах. А к картам присматириваюсь с бдительностью и если вдруг надо играть, то лучше на настоящем сайте
  888 покер турниры

 13. Ценю игры на слотах. А к азарту присматириваюсь с бдительностью и если нужно катать, то вернее на настоящем ресурсе
  888 poker

 14. We at BestLocalData.com has been hit badly by Covid-19 and as a result BestLocalData.com is shutting down.

  We provided the best data to companies to find their right customer base, we don’t want other companies to go down the same path we went and go out of business.

  As a result we are providing our data till the end of the week at the lowest possible prices.

  BestLocalData.com

 15. Hello from FbCourses.net

  Want to pay $0.01 a click? We got you covered.

  A great team of Global Digital Marketing experts have compiled this list of 13 Best + Free Facebook Advertising Training, Classes and Courses to help you learn and excel at Facebook Ads & Marketing.

  Thousands of professionals have already benefited from this list on Facebook Training.

  Regards,
  Steffen

 16. بازتاب: cialis generico
 17. بازتاب: soft viagra
 18. Pjidfhisofkcwspfjowfkpwlfpjwofk rwkfpwkgowjkfwjgoowfkpwg
  Nifhfeidfjwofjowhfie jfjeofwofjwoefjwoj irwojdwohfiewjfowfie
  Mcniscswhfuhicfj ijfwokfdwhfiwjbskgk gnrejgbskesghegnr gkejgejgj
  Ojffsfjhnwsfjebgejfwjfiehi jiffniehfshiufhaeifnjskgehiwuw fjefje
  Ojbcjdhswv bjwksbdhwjsvdhfwjb jbfjksafbejfbejfbejbcsufuj
  Gjsbjfcwhdnwdwhnfw hiwshfjabhfewbfjekb fuabfiuebfbcdsjfbewiufbeh
  https://oituryufhcnjdjqajdsfsjk.com
  KdwyeuuiwiosIBHBCFDHKFJJ FJKBJKWFJFBHEAKNDSJAKFGBSHFAWJDJESBG

 19. بازتاب: cialis at costco
 20. بازتاب: cialis canada generic
 21. بازتاب: best viagra alternative
 22. بازتاب: sildenafil tadalafil
 23. بازتاب: gabapentin 300mg
 24. بازتاب: cialis on ebay
 25. بازتاب: levitra 5 mg
 26. The plug welcomes you with a super discount of 15% on every product for a limited period of time! (Promo code: THEPLUG)

  We offer the largest assortment of private databases! Such as:

  – The Largest collection of Linkedin Databases!
  – Forex Consumers (worldwide)
  – Casino Consumers (worldwide)
  – Business Databases (worldwide)
  – Cryptocurrency consumers (worldwide)
  – many more..

  And the best part of it! We are the only source you will ever need! We have the largest database on the market with the greatest prices and team.

  Visit us: https://silent-plug.com/

 27. بازتاب: generic sildenafil 100mg
 28. بازتاب: amlodipine besylate
 29. بازتاب: lipitor atorvastatin
 30. بازتاب: meloxicam for cats
 31. بازتاب: metoprolol 25 mg
 32. بازتاب: viagra sample
 33. Sputnik V vaccination has begun in Slovakia. The provision of the Russian vaccine to the motherland was accompanied on a civic scandal and led to the abandonment of Prime Assist Igor Matovich and a restructuring of the government. As a evolve, the motherland received the Russian vaccine, in spleen of the reality that neither the European regulator nor the WHO has furthermore approved it.
  In neighboring Hungary, which approved the detest of Sputnik in February as the beginning in Europe, more than 50% of the ripe natives has already been vaccinated; in Russia – a bantam more than 10%. In Slovakia, five thousand people signed up toward the Sputnik vaccination.
  I wish the site administration every success, I really liked everything here.. You can present another article on this matter at this link https://.forsaljning.site

 34. بازتاب: cialis cost uk
 35. بازتاب: levitra super force
 36. بازتاب: duloxetine 30mg
 37. بازتاب: prednisone taper
 38. بازتاب: cymbalta 30mg
 39. بازتاب: metformin 500 mg tablets
 40. بازتاب: bupropion 100 mg
 41. بازتاب: buspar weight gain
 42. بازتاب: citalopram
 43. بازتاب: zanaflex sleep
 44. بازتاب: bupropion sr
 45. بازتاب: diclofenac diethylamine
 46. بازتاب: clonidine for adhd
 47. بازتاب: coreg generic
 48. Информационная статья от врачей и экспертов о COVID, на авторитетном портале Коронавирус-Контроль со ссылками на официальные и государственные источники Роспотребнадзор – https://coronavirus-control.ru/koronavirus-u-detej/ Эта информация для меня оказалась крайне полезна, добавила в закладки.

 49. Аналитические данные от врачей и экспертов о SARS-CoV-2, на авторитетном портале Коронавирус Контроль со ссылками на официальные и государственные источники WHO – https://coronavirus-control.ru/spravka-ob-otsutstvii-koronavirusa/ Эта информация для меня оказалась интересна, добавил в закладки.

 50. It is with sad regret to inform you that because of the Covid pandemic BestLocalData.com is shutting down at the end of the month.

  We have lost family members and colleagues and have decided to shut down BestLocalData.com

  It was a pleasure serving you all these years. We have made all our databases available for $99 (All of it for $99) for those interested.

  Kind Regards,
  BestLocalData.com
  Columbus

 51. بازتاب: generic cialis reviews
 52. بازتاب: no prescription viagra
 53. بازتاب: buying cialis online
 54. بازتاب: 100mg sildenafil price
 55. Hi ,

  I am following up on my message below.

  Who would I speak with about handling your US order fulfillment and shipping?

  Regards,
  Milla
  order-fulfillment.net

  ————————————————————————

  Hi,

  Who would I speak with at your company that manages your product shipping and order fulfillment?

  We are US company, offering warehousing, order fulfillment and drop shipping to our customers since 2005.

  Here are some of the items we ship for clients:

  -Books, training manuals, guides
  -E-com product drop shipping
  -New member welcomes boxes and gifts
  -Product samples
  -Health and Medical supplements
  -Marketing materials
  -Medical program test kits
  -Follow up gifts to clients, leads, and prospects

  Do you have some time to discuss – phone / email ?

  Thanks,

  Fulfillment Specialist
  http://www.Order-Fulfillment.net

 56. بازتاب: acyclovir cream 50mg
 57. بازتاب: amoxicillin 500 mg price
 58. بازتاب: donepezil brand
 59. بازتاب: amoxicillin 500 mg
 60. بازتاب: warnings for cefdinir
 61. بازتاب: clindamycin and alcohol
 62. بازتاب: erythrocin
 63. بازتاب: azithromycin uses
 64. https://instantjobinterviewtools.com Car increment enables the user
  to create a unique number to be created whenever a brand-new document is placed in the table.
  AUTO INCREMENT is the key phrase for Oracle, AUTO_INCREMENT in MySQL as well as IDENTITY key phrase can be made use of in SQL WEB
  SERVER for auto-incrementing. Mostly this keyword is utilized to create
  the primary key for the table. Normalization arranges the existing tables and its areas within the
  data source, causing minimum duplication. It is made use of to streamline a table as much as feasible while preserving the special fields.

  If you have actually little to claim for yourself, the recruiter power assume you have void to
  state. pl sql interview questions I make myself feel divine in front the meeting starts.
  With this inquiry, the recruiter will evaluate you on how you prioritise your
  job listing. I anticipate operations with damien once
  more in the future strained. You mightiness require a compounding of dissimilar sorts
  of concerns in order to fully cover the
  issue, and also this might split betwixt
  individuals. Candidates show up to interviews with a surface of impressing you.

  A primary secret is a special kind of one-of-a-kind secret.
  A international key is used to preserve the
  referential web link stability in between two information tables.
  It stops activities that can destroy links between a youngster
  and also a moms and dad table. A main trick is utilized to specify a
  column that distinctly recognizes each row. Null worth and also replicate worths are
  not allowed to be entered in the main vital column. Nevertheless, you may not
  be offered this tip, so it is on you to bear in mind that
  in such a situation a subquery is precisely
  what you require. After you go through the basic SQL meeting concerns, you are
  most likely to be asked something much more details.

 65. بازتاب: cialis 10mg sale
 66. بازتاب: cialis 20mg europe
 67. بازتاب: cialis drug
 68. بازتاب: roman sildenafil
 69. بازتاب: free trial cialis
 70. بازتاب: cialis 1000 mg
 71. بازتاب: levitra dosage options
 72. بازتاب: sildenafil precautions
 73. بازتاب: buy cialis in usa
 74. بازتاب: walmart cialis pharmacy
 75. بازتاب: sildenafil citrate 50 mg
 76. بازتاب: non prescription viagra
 77. بازتاب: sildenafil 100mg generic
 78. بازتاب: sildenafil buy online
 79. بازتاب: viagra generic name
 80. بازتاب: 200mg sildenafil paypal
 81. بازتاب: tadalafil generic 5mg
 82. بازتاب: metformin weight loss
 83. بازتاب: cialis price nz
 84. بازتاب: amoxicillin and alcohol
 85. بازتاب: lasix water pill
 86. بازتاب: xenical price australia
 87. بازتاب: priligy 30mg price
 88. بازتاب: clomid and heartburn
 89. بازتاب: domperidone for sale
 90. بازتاب: revia control
 91. بازتاب: zanaflex moa
 92. بازتاب: cialis goodrx
 93. بازتاب: plaquenil for arthritis
 94. بازتاب: 10mg cialis cost
 95. بازتاب: cialis cost comparison
 96. بازتاب: tadalafil uk generic
 97. بازتاب: viagra canada
 98. بازتاب: 200 mg viagra